Kertészkedés kisokos kezdőknek: A 8 legfontosabb lépés
Kedvet kaptál a kertészkedéshez? Az alábbi lista megmutatja, hol és hogyan is kezd hozzá.
1. lépés: KEZD KICSIBEN
A legbiztosabb módja, hogy frusztrált legyél a kertészkedéstől, ha jóval nagyobb területet kezdessz megművelni, mint amennyire valójában van energiád. Nyilvánvalóan relatív, hogy mi számít kicsinek, de indulj ki abból, hogy már 10 négyzetméternyi területen is sokkal több növényt tudsz nevelgetni, mint amennyire elsőre gondolnád. Kicsi területet sokkal könnyebb rendben tartani, és gyorsabban tanulhatod meg kordában tartani a gazt, a kártevőket és betegségeket, ráadásul könnyebben kitapasztalhatod az öntözés fortélyait is. Ahogy aztán egyre jártasabb és magabiztosabb leszel, szép fokozatosan növelheted a megművelt területet.
2. lépés: MÁR A KEZDETEKTŐL KOMPOSZTÁLJ
Az egyik első dolgod az legyen, hogy gondoskodsz a kerti hulladék helyéről. Ez lehet egy út melletti halom, de akár egy külön erre a célra épített komposztáló láda is – a lényeg, hogy komposztálj. Aztán természetesen használd is fel annak végtermékét. Minden évben legalább egyszer vékonyan terítsd szét a föld felszínén a komposztot. Ha valamilyen okból – például hely hiányban – nem tudsz otthon komposztálni, boltban is vásárolhatsz komposztot.
3. lépés: JAVÍTSD FEL A TALAJ MINŐSÉGÉT
A komposzt használata kéz a kézben jár a talaj minőségének javításával. De vannak egyéb tényezők is, amiket érdemes megfontolni:
– Így például igyekezz elkerülni, hogy rálépj a földnek arra a részére, amit már bevetettél. Minden lépés tömöríti a földet, ami megnehezíti a gyökereknek, hogy nőjenek. Alakíts ki ösvényeket a sorok között, amelyeken tudsz közlekedni, és fektess le egy deszkalapot oda, ahol dolgozol, ami segít egyenlete eloszlatni a súlyod a földön. – Ne dolgozz a veteményesen, ha nedves a föld, különben nagy földdarabok maradnak utánad, ha kiszárad a talaj. Ahogy arra is figyelj, hogy ne műveld túl a földet, különösen ne kapálógéppel, mert a jó minőségű talaj nem lehet poros.
4. lépés: TALAJTAKARÁS
A talajtakaró azért különösen hasznos, mert lassítja a gaz növekedését, javítja a talaj nedvességét, stabilizálja a föld hőmérsékletét. Használd!
5. lépés: ÖNTÖZZ RENDSZERESEN
A megfelelő öntözés kulcsa, hogy jó alaposan be kell áztatni a növények gyökere körül a talajt minden alkalommal,hogy azok könnyebben és gyorsabban erősödhessenek. És ha teheted, inkább kora reggel öntözz, amikor még nincs nagy hőség, így a növények van ideje felvenni a vizet a talajból.
6. lépés: NEVELJ ŐSHONOS NÖVÉNYEKET
Az adott területen őshonos növények – természetesen – könnyebben és gyorsabban fejlődnek az adott talajban és éghajlat alatt, nehezebben támadja meg őket betegség, és kevesebb öntözést is igényelnek, mint például esősebb időjáráshoz szokott társaik. Ezért ha ilyen növényekkel kezded el a kertészkedést, könnyebben szerzel jó tapasztalatokat, ezáltal pedig önbizalmat is. A citromfával még ráérsz egy picit…
7. lépés: CSAK AKKOR AVATKOZZ BE, HA NAGYON MUSZÁJ
A műtrágyázás és a metszés alapvetően hasznos dolgok, hiszen ezek nyomán a növények gyorsabban fejlődnek. De nem csak gyorsabban, hanem lédúsabban is, ami azonban a ártevőknek kedvez elsősorban. Ha nincs rá különösebb okuk, inkább ne avatkozunk a természet dolgába, és hagyjuk természetes ütemében fejlődni zöldségeinket, ezzel ugyanis sok hívatlan vendégtől megkímélhetjük magunkat.
8. lépés: RENDSZERESEN LÁTOGASD A KERTED
A fenti jó tanácsok csak akkor érnek valamit, ha szakítasz időt arra is, hogy két munkálat között ellenőrizd, mi történik a kertben. Szánj rá mindennap tíz percet – mondjuk a reggeli kávéval a kezedben vagy rögtön munka után kikapcsolódásként -, hogy végigsétálj a sorok között. Kihúzol egy-két gazt, megnézed, melyik növénynek van szüksége öntözésre, vagy kiszúrod, hogy levéltetűk lepték el a veteményest. Ha minden nap törődsz a kerteddel, nem fog a fejedre nőni.